bezky-udrzba


Tento článek má za cíl osvětlit základy mázaní a údržby běžek, tak aby vaše ratolesti mohly naplno trénovat a netrápily se tím, že jim lyže nejdedou, lepí sem jim sníh na skluznici.

CO POTŘEBUJU ABYCH NAMAZAL
JAK MAZAT ABY TO JELO
CO A KAM ABY TO NEPODKLUZOVALO
JAKÝ VOSKY
ČIŠTĚNÍ SKLUZNICE
ZAKONZERVOVANÍ PŘES LÉTO

Základní vybavení k namazání bězek

Příprava lyží se dá zvládnout s minimem věcí. Nicméně čím častěji, lépe a pohodlněji budete chtít mazat, tím více věcí budete potřebovat. Zde se ale zaměříme na opravdu zakladní přípravu a na to je nutné mít:

  • žehličku
  • škrabku
  • kartáč
  • smívač
  • korek – pokud budete mazat sami na klasiku a nemáte šupinky nebo skiny

Minimální sada vosků

Ve své podstatě si můžete vystačit i s jedním univerzalním nebo základovým parafínem, kterým udržíte lyže skluzné a zakonzervujete na léto. Pokud chcete mazat o něco lépe, tak si pořiďte hydrocarbonové(CH) nefluorované prafíny, které jsou pro amaterské a tréninkové účely naprosto dostačující. Ušetříte tím nejen vaši peněženku, ale i přírodu. Klidně si kupte větší balení nebo servisní balení, které vám vydrží delší dobu a je cenově výhodnější.


Aplikujeme skluzné vosky

Pokud chcete, aby vám běžky trošku jely a na vysušenou skluznici se nelepil sníh, tak je musíte občas naparafínovat. Na to potřebujeme žehličku, kterou skluzný vosk (parafín) nahřejeme a zažehlíme do skluznice. Necháme chvilku zatuhnout, nejlépe venku na mrazu, a pak musíme přebytečný vosk, který se nevsáknul do pórů skluznice odstranit. Na to potřebujeme škrabku a po té kartáč. Přebytečný vosk odstraňujeme směrem od špičky k patce.

U lyží pro klasickou techniku parafínujeme pouze mimo mazací komoru, mimo šupinky nebo stoupací pásy !!!


Aplikujeme stoupací vosky


Pravidelné čištění skluznice


Zakonzervování lyží přes léto

odkazy

https://bezky.net/clanek/1001-pece-o-bezky-cisteni-a-parafinovani-video